instytut włókiennictwa
 
polski   english
Owijkowe do pasów klinowych


Do produkcji tkanin na owijki pasków klinowych użyto przędz kompozytowych o wysokiej wytrzymałości uzyskanej przez zastosowanie włókna poliestrowego ciągłego, wysokowytrzymałego na rdzeń i przędzy bawełnianej na okręcania.

Tego rodzaju produkcja w przemyśle bawełniarskim, dotychczas nie stosowana, wymagała opracowania technologii i urządzenia do owijania włókna ciągłego bezskrętowego przeznaczonego na rdzeń. (Podobnego typu przędze były produkowane na przędzarkach pneumatycznych typu PF-R w Zakładach Przemysłu Bawełnianego "ALBA" w Łodzi, jednak w latach 80-tych zaniechano produkcji ze względu na likwidację oddziału WIR).

Nowa technologia wymagała przystosowania do produkcji przędzy kompozytowej skręcarki PL-19.
Uzyskano to przez dostosowanie ramy natykowej tej skręcarki do owijania włókna ciągłego z "kopsów" oraz opracowanie układu odpowiednio dobranych naprężaczy.

W oparciu o wyprodukowane na skręcarce PL-19 przędze kompaktowe z udziałem poliestrowych włókien ciągłych wykonano tkaninę o masie 1m2 równej 300g i splocie płóciennych.

W tabeli przedstawiono zestawienie parametrów wytrzymałościowych tkanin bawełnianych stosowanych do tej pory i wyprodukowanych przez Instytut Włókiennictwa

 

 

Rodzaj

tkaniny

Wytrzymałość daN

osnowa

wątek

tkanina dotychczasowa

bawełna

70

60

tkanina nowej generacji

IW

120

90

 
Zastosowanie wysokowytrzymałych tkanin owijkowych z udziałem włókien poliestrowych zmierza do ograniczenia zużycia surowca poprzez zmniejszenia krotności owijania pasków, przy jednoczesnym zwiększeniu ich wytrzymałości i trwałości.
 

Kontakt i informacje:

Pełnomocnik Dyrektora ds. Produkcji Doświadczalnej
mgr inż. Andrzej Majchrzak
92-103 Łódź, ul. Brzezińska 1/3
tel 42 61-63-240
e-mail: majchrzak@iw.lodz.pl

 
© 2007 Copyright IW.lodz.pl.
All Rights Reserved.
projektowanie stron internetowych